Złoto dalej będzie drożeć? Szalone prognozy na kolejne lata

Gdy Fed powie „pauza”, wahadło odchyli się w drugą stronę, spychając skorygowany o inflację indeks dolara dalej w przepaść, ale i ciągnąc jednocześnie ujemnie skorelowaną z nim dolarową cenę złota. Zdaniem ekspertów Bank of America rosnąca inflacja, wciąż obecne ryzyko pandemii i konflikty geopolityczne sprzyjają inwestycjom w złoto. Oczekuje się, że średnia cena metalu szlachetnego w ciągu roku wyniesie $1925 za uncję.

prognozy dla złota

Popyt na złote sztabki i monety może trochę wyhamować z uwagi na pewne nasycenie ze strony inwestorów. Choć ryzyka związane z inflacją, potencjalnym krachem na rynkach akcji czy sytuacją geopolityczną, mogą to bardzo łatwo zmienić. W 2021 roku popyt praktycznie we wszystkich kategoriach wzrastał. Wyjątkiem były złote ETF-y, które zanotowały ujemne napływy netto (-173,3 tony). Znacząco wzrosła konsumpcja biżuterii – z 1 401,1 do 2 123,6 ton.

Prognoza złota z 08.08.2022 na tydzień

Ich zdaniem cena złota w ciągu najbliższych 12 miesięcy powinna osiągnąć poziom USD. Wynika to zarówno z faktu dużej presji inflacyjnej, jak i historycznego zachowania złota w okresie podwyżek stóp procentowych i spowalniającej gospodarki. Notowania złota zachowują się dość spokojnie i zyskują we wtorek rano w oczekiwaniu na środową decyzję FOMC/Fed dotyczącą wysokości stopy procentowej.

W co zainwestować 10000 zł?

  • Lokaty bankowe. Depozyt bankowy to pierwsza propozycja dla osób, które stronią od ryzyka i nie czują się komfortowo z innymi formami lokowania kapitału.
  • Obligacje skarbowe.
  • Fundusze inwestycyjne.

Czas na realne aktywa , ale realnego złota jest 3% do papierowego i tak ze wszystkim , papierów narobili kilka razy jak nie kilkadziesiąt realnych aktywów. Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców. Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami.

Czynniki, które mogą wpłynąć na cenę złota

Możemy dokonać wiarygodnej prognozy cen złota na 10 lat do przodu. Jednak oczekuje się, że na koniec 2030 roku cena może osiągnąć $4503. Zgodnie z prognozami analityków wartość złota na początku stycznia 2027 roku przekroczy $3500. Maksymalna cena na 2027 rok wyniesie $3794,2 minimalna – $3529. Cena złota zmienia się w odpowiedzi na czynniki makroekonomiczne oraz geopolityczne, XAU rośnie w okresach braku stabilności na rynkach finansowych i wstrząsów globalnych. Eksperci wielu agencji analitycznych uważają, że cena złota znajduje się na początku długoterminowego trendu wzrostowego.

Następnie złoto rosło w ciągu półtora miesiąca i 18 listopada osiągnęło $1866,96. Głównym sterownikiem wzrostu stała się zwiększone zainteresowanie inwestorów złotem jako środkiem ochrony przed inflacją. W 2021 roku popyt na złoto w ujęciu globalnym przekroczył 4 tysiące ton. Zgodnie z prognozami ekspertów, w 2022 roku zainteresowanie królewskim kruszcem powinno utrzymać się na porównywalnym poziomie, a zdaniem analityków Goldman Sachs cena za uncję żółtego metalu w najbliższych miesiącach wzrośnie do dolarów.

Potem sytuacja się zmieni i w grudniu cena wyniesie $3026. W ciągu całego roku będzie stabilny wzrost z niewielkim spowolnieniem trendu wzrostowego we wrześniu i październiku. Pod koniec czerwca średnia cena wyniesie około $2379.

Czy można stracić na zlocie?

Zacznijmy od tego, że złoto w długim terminie zyskuje na wartości w stosunku do papierowych walut. To jest niepodważalny fakt. Oczywiście, są okresy – i to nawet kilkuletnie – gdy złoto tanieje. Ale w długim terminie naprawdę trudno na nim stracić.

Wreszcie złoto jest „geopolitycznym aktywem ostatniej instancji” – uważają w Goldman Sachs. Oznacza to tyle, że złoto zyskuje na kryzysach geopolityczny tylko wtedy, gdy te postrzegane są jako mające poważny wpływ na gospodarkę USA. Jako przykłady przywołują ataki z 11 września czy inwazję na Irak w 2003 roku.

Goldman Sachs znacznie obniżył prognozy cen złota

Inflacja to kluczowy czynnik, wpływający na wartość metalu szlachetnego w najbliższej przyszłości. W USA wskaźnik ten znajduje się na najwyższym poziomie od ostatnich 40 lat. Prawdopodobnie status złota jako głównego instrumentu, zabezpieczającego przed inflacją doprowadzi do british pound outlook dalszego wzrostu cen i XAU przekroczy poziom $2000 za uncję. W 2021 r., z różnych powodów, miało miejsce kilka wzlotów i spadków cen złota. Koniec 2021 roku oraz początek 2022 były nasycone wydarzeniami, w efekcie czego cena złota praktycznie osiągnęła maksimum lipca 2020 r.

prognozy dla złota

Pewne jest natomiast, wedle analityków Incrementum, że złoto zachowa się całkiem nieźle, lepiej od innych aktywów, tym samym zapewniając relatywnie spokojne przejście przez ten trudny okres. Analitycy Incrementum podtrzymali swoją tezę o zmianie klimatu monetarnego na inflacyjny. Jednakże, wedle nich, nadchodzi Wielkie Rozczarowanie. Niewielu skorzystało na utworzeniu się w ostatnich latach bańki spekulacyjnej na ryzykownych aktywach. Tymczasem nadchodzi recesja, która wywoła Wielki Krach. Zdaniem analityków Incrementum, bardzo mocno potanieją wszystkie aktywa, szczególnie te ryzykowne.

Sztaba złota LBMA 100 g

Inwestorzy na etapie oferty zgłosili popyt na papiery za 77,9 mln zł, co finalnie zakończyło się redukcją zapisów na poziomie 22,94 proc. Nie bez znaczenia dla cen złota pozostają także obawy o popyt na kruszec w Chinach. Wzrost gospodarczy powinien pozostać dodatni, ale z kwartału na kwartał zapewne będzie coraz słabszy. Konsumenci fundamentalna analiza rynku forex w skali makro wciąż mają ogromne „covidowe” oszczędności, których wydawanie będzie napędzać zarówno wzrost PKB jak i inflację CPI. Zaryzykuję jednak tezę, że ten pierwszy coraz słabiej, a tą drugą wciąż mocno. Klasyczna recesja – rozumiana jako spadek PKB lub wzrost bezrobocia – moim zdaniem w tym roku nam nie grozi.

Zwiększone ryzyko recesji sprawi, że inwestorzy będą poszukiwać bezpiecznych przystani. Nie jestem pewien, czy to wystarczy, aby wypchnąć kurs uncji złota powyżej 1870 dolarów i wywołać większy hong kong zapasy spadek na słabe dane chin wzrostu rajd. Jednak w obliczu rosnącego prawdopodobieństwa wystąpienia recesji, argumenty przemawiające za bykami są tak dobre, jak nie były od pewnego czasu – twierdzi Craig Erlam z OANDA.

W trakcie ostatnich kilku sesji S&P 500 dotarł do istotnego poziomu oporu wyznaczanego przez maksimum z przełomu maja i czerwca i minima z końca lutego i pierwszej połowy marca. Fundamenty ewoluują w kierunku mniej napiętej relacji podaż/popyt; Pomimo perspektyw chłodniejszej pogody kontrakty terminowe na gaz skoczyły o około 8% w ciągu ostatnich dwóch… Pozostaje w trendzie spadkowym z powodu tych samych czynników makroekonomicznych, takich jak umiarkowane umocnienie dolara i wzrost rentowności. Goldman Sachs to amerykański bank inwestycyjny i zarazem jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie.

21 lipca GUS opublikował dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlanej w Polsce w czerwcu. Zdaniem analityków Banku Millennium, świadczą one o tym, że w naszym kraju trwa już recesja techniczna. W tej sytuacji Rada Polityki Pieniężnej będzie musiała z większą ostrożnością podchodzić tradeallcrypto do kolejnych podwyżek stóp procentowych, co jednocześnie oznacza ryzyko przedłużenia czasu… Cena złota w porannej części środowej sesji wspina się do 1768 dol. Za uncję w obliczu geopolitycznych napięć między USA i Chinami oraz obaw o możliwą recesję w kolejnych miesiącach tego roku.

O ile wartość dolara pozostaje jedną z ważniejszych kwestii dla inwestorów globalnych, to już z punktu widzenia inwestora z Polski sprawa ta nie jest już tak jednoznaczna. Przekonaliśmy się o tym w ubiegłym roku, gdy za sprawą osłabienia złotego pomimo ujemnej stopy zwrotu w USD złoto dowiozło dodatni wynik wyrażony w PLN. Notowania kontraktów terminowych na złoto zaczynały rok 2021 na poziomie niespełna 1900 dolarów za uncję. W pierwszych dniach stycznia sięgnęły 1962,50 USD/oz. I jak się później okazało, było to tegoroczne maksimum. Rozpoczęta jeszcze w sierpniu 2020 spadkowa korekta trwała do końca marca i zakończyła się eleganckim podwójnym dnem na poziomie ok. 1675 USD/oz.

Czy złoto będzie drożeć 2022?

Jeśli chodzi o prognozę cenową, to pod koniec 2022 roku, wedle analityków Incrementum, uncja złota powinna kosztować około 2 187 USD. Jednak nie warto będzie realizować zysków, tylko trzymać kruszec przez rozpoczętą dekadę, gdyż w 2030 roku uncja ma być warta około 4 821 USD.

Zjawisko to wynika jeszcze jednej ważnej przesłanki – niska marża na sztabki i monety nie pozwala na ukrywanie wahań kursów. Wszelkie zmiany w tym zakresie są więc znaczące dla sprzedawców i inwestorów. Co jasne, dzienne zmiany notowań z reguły nie są wysokie, jednak składają się one na długofalowe wzrosty czy spadki.

Ci analitycy niezły mają odjazd z tymi prognozami,laik widzi ,że przed złotem spadki .Mocne zioło pali pseudo analityk. Chiny mają problem ze wzrostem gospodarczym, gdy niska aktywność konsumentów i szereg… Podaż złota wraca do stabilnych poziomów, po zamieszaniu jakie miało miejsce przed pandemią. Zdaniem analityków Incrementum, nie da się we wzorowy sposób uchronić portfela przed tym Wielkim Krachem. Szczególnie mocno odczują go posiadacze portfela 60/40 (60% akcji, 40% obligacji), gdyż obie te klasy aktywów mocno ucierpią.

Złoto rozczarowująco słabe po danych dotyczących inflacji w USA

Od 2 grudnia, kiedy cena znajdowała się na lokalnym minimum w wysokości $1768, rozpoczął się byczy trend. Inflacja, ryzyko pandemii i napięcie geopolityczne doprowadziły do wzrostu – kurs XAU przekroczył $1900 za uncję. Zainteresowanie zachodnich inwestorów złotem doprowadziło do wzrostu jego kursu z najniższego poziomu $1160 latem 2018 r. Przez ten czas metal szlachetny stał się jednym z najbardziej atrakcyjnych i aktywów finansowych na planecie. Skutki ekonomiczne pandemii i ujemna dochodowość obligacji doprowadziły do rekordowego wzrostu kapitału złotego ETF w wysokości $60 miliardów.

Bank of America

Widzieliśmy to w 2010 roku, kiedy w ciągu dziewięciu miesięcy notowanie srebra wzrosło z 17 do prawie 50 USD za uncję – wyjaśnił. Wydzieliłem pięć obszarów na tygodniowym wykresie cenowym złota w stosunku do dolara USA dla lokalnego byczego trendu, który się rozpoczął pod koniec 2018 r. Jak widać cena znajduje się w obszarze konsolidacji i bliska jest ostatniemu, piątemu poziomowi, dolna granica którego pokrywa się z obszarem 2 globalnego trendu. Analitycy Economy Forecast Agency są nastawieni jeszcze bardziej optymistycznie. Oczekują oni, że cena będzie znajdować się powyżej $2000 w ciągu całego roku.

W tym artykule przeanalizujemy dane historyczne i opinie ekspertów, a następnie dokonamy prognozy cen złota na 2022 rok oraz lata kolejne. O ile przez ostatnie 12 miesięcy złoto staniało o 0,8 proc., to przez dwa lata jego cena wzrosła o 15,6 proc., a przez ostatnie pięć lat zwiększyła się o 47 proc. Tymczasem amerykański indeks S&P 500 zyskał przez ostatnie 12 miesięcy 16 proc., przez dwa lata – 36,5 proc., a przez pięć lat – 96 proc. W okresie ostatnich 20 lat złoto radziło sobie jednak lepiej od tego nowojorskiego indeksu giełdowego. Zdrożało o 502 proc., gdy S&P 500 zyskał w tym samym czasie 311 proc. Złoto wydaje się tkwić w szerokim przedziale pomiędzy 1740 a 1860 dol.