Zdrowa, śródziemnomorska dieta rozsądna

Zdrowa, śródziemnomorska dieta rozsądna

Nie w takt? EKG dostarcza informacji o nieprawidłowościach bicia serca. (Pakiet źródłowy: dpa)

Leki mogą powodować skutki uboczne

Zwykle pacjenci przyjmują leki zwane antyarytmią. Powinno to zmniejszyć migotanie przedsionków o 60 do 80 procent w ciągu roku. Jednak lek może również powodować inne niebezpieczne zaburzenia rytmu serca, takie jak migotanie komór lub zmiany w tarczycy, skórze lub nerwach. "Z tego powodu leki przeciwarytmiczne są zwykle przyjmowane po raz pierwszy pod kontrolą EKG"mówi Götte.

Jeśli lek jest nieskuteczny, stosuje się ablację cewnika. "Tak zwane żyły płucne, które często są źródłem impulsów zakłóceń elektrycznych, należy odizolować elektrycznie", wyjaśnia Bosch. W tym celu elektrocewniki są przepychane przez pachwinę do prawego, a następnie lewego przedsionka. Migotanie przedsionków nie występuje już nawet u 80 procent pacjentów.

W rzadkich przypadkach ablacja cewnika może spowodować udar i krwawienie w pachwinie i sercu. Nowoczesne techniki zmniejszają to ryzyko. "Komputer może być używany do tworzenia trójwymiarowych map przedsionka o wysokiej rozdzielczości, a tym samym do kierowania cewnika w ukierunkowany sposób", wyjaśnia Bosch.

Podczas leczenia należy monitorować czynność układu sercowo-naczyniowego. (Pakiet źródłowy: dpa)

Inną procedurą jest kardiowersja elektryczna. W przypadku krótkiego znieczulenia, przez klatkę piersiową do serca dochodzi do porażenia prądem. "Praktycznie wszystkie prądy elektryczne w sercu są ustawione na zero, tak że nieregularna aktywacja elektryczna jest natychmiast zatrzymywana i ponownie rozpoczyna się regularny rytm serca"wyjaśnia Steven. "Jednak procedura nie ma działania zapobiegawczego, takiego jak ablacja cewnika, i nie leczy przyczyn." Jest jednak odpowiedni dla pacjentów po raz pierwszy, u których dalszy przebieg migotania przedsionków jest nadal niejasny.

Choroby serca: migotanie przedsionków może prowadzić do udaru Często dolegliwości Arytmia: Zaburzenia rytmu serca – objawy i leczenie. Po ćwiczeniach lub odpoczynku: co kryje się za nagłym przyspieszeniem akcji serca?

Rozpoznaj typowe wzorce

Gerti Koch przyjmuje obecnie leki przeciwarytmiczne i nauczyła się radzić sobie z migotaniem przedsionków. Zna sytuacje, w których dochodzi do nawrotów. "Zwykle wieczorem około godziny 22:00 lub w nocy około godziny 3:00 lub gdy jem dużo szybko, siedzę długo przed komputerem lub przemęczam się"ona opisuje. "Ten typowy wzór daje mi poczucie bezpieczeństwa." Jak dotąd, Twoje serce zawsze samo wskakiwało w rytm zatokowy po jednym lub dwóch dniach. Wtedy jej oczy stają się oszołomione i czarne. "Ale już po 30 minutach jestem ponownie w pełni naładowany i mogę wystartować."

Wykorzystane źródła: Kompetenznetz Vorhofflimmern e.V., German Heart Foundation, German Society for Cardiology, więcej źródeł pokazuje mniej źródeł

Nieszkodliwe potykanie się czy niebezpieczne migotanie? Arytmie serca są bardzo częste: 1,8 miliona ludzi w Niemczech cierpi na samo migotanie przedsionków. Osobom dotkniętym chorobą trudno jest stwierdzić, czy objawy są niebezpieczne. Kardiolog prof. Bernd Nowak odpowiedział na pytania dotyczące zaburzeń rytmu serca na czacie eksperckim.

Serce potyka się z powodu stresu?

Czytelnik Mia zapytał: Czy przyczyną potknięcia się serca może być również stres / nerwowość lub choroba tarczycy? Jeśli tak, czy jest to niebezpieczne?

Prof. Dr. Nowak: Tak, to jest możliwe. Zwykle nie jest to niebezpieczne dla osób o zdrowych sercach.

Brak możliwości terapii dodatkowych skurczów?

Czytelnik Graziella zapytał: Cierpię na zaburzenia rytmu serca i byłem już u 3 kardiologów, którzy nie widzą możliwości terapii. Jest wiele dodatkowych skurczów, po których następuje dłuższa przerwa, a następnie kolejny gwałtowny rytm.https://yourpillstore.com/ Niby nie tak poważnie, ale przeszkadza mi to, bo w nocy nie mogę spać. Jaki byłby teraz następny krok? Do czwartego kardiologa? Do kliniki uniwersyteckiej? Albo do psychoterapeuty?

Prof. Dr. Nowak: Przy zdrowych sercach dodatkowe skurcze, które same w sobie są nieszkodliwe, mogą być postrzegane jako bardzo niewygodne, jak w twoim przypadku. Terapię farmakologiczną można rozważyć, jeśli napięcie psychiczne jest poważne. Jeśli dziennie występuje więcej niż 10 000 dodatkowych skurczów, można również zastosować leczenie ablacyjne. Podczas ablacji cewnik służy do zatarcia struktury przewodzącej elektryczność w sercu, co przyczynia się do rozwoju arytmii serca.

Kołatanie serca bez towarzyszącego dyskomfortu

Czytelnik Zell zapytał: Mam 39 lat i zawsze miałem skoki serca. Od tego roku mam wrażenie, że zdarza się to częściej; Czas trwania ok. 20-30 minut. To nie boli i nie powoduje zawrotów głowy. Jakie to niebezpieczne

Prof. Dr. Nowak: Na to nie można odpowiedzieć bez badania kardiologicznego, przypuszczalnie są to nieszkodliwe skurcze dodatkowe. Ponieważ jednak te wzrosły, zalecam wizytę kardiologiczną.

Tymczasowe kołatanie serca podczas leżenia

Czytelnik Melusine zapytał: Czasami mam kołatanie serca, szczególnie w pozycji leżącej, ale szybko się uspokaja. Idzie wraz z uczuciem, jakbyś miał zadyszkę.

Prof. Dr. Nowak: Najpierw powinieneś sprawdzić swoje serce, ale prawdopodobnie będą to dodatkowe nieszkodliwe uderzenia, takie jak te od czasu do czasu. W tym przypadku pomocne byłoby również długoterminowe EKG.

Środki stosowane w przypadku kołatania serca

Czytelniczka Claudia zapytała: Jakie środki mogę podjąć, jeśli podróżuję, aby temu zaradzić?

Prof. Dr. Nowak: To zależy od tego, jakie to zaburzenie rytmu. Zasadniczo zachowaj spokój, jeśli to możliwe, zrób EKG napisane przez lekarza lub w szpitalu, aby określić, jaki to rodzaj arytmii.

Co zrobić bez arytmii?

Czytelnik Micha zapytał: 24-godzinne EKG ujawniło arytmie. Czasami jest to również zauważalne podczas stresu. Na co powinienem teraz zwrócić uwagę, bez czego ewentualnie powinienem się obejść lub co powinienem zrobić, aby wytrenować serce?

Prof. Dr. Nowak: Aby to zrobić, należałoby dokładnie wiedzieć, które arytmie zostały wykryte, ponieważ istnieje wiele różnych opcji. Zasadniczo pożądany jest regularny trening wytrzymałościowy. Należy omówić z lekarzem prowadzącym, czy należy wziąć pod uwagę jakiekolwiek szczególne potrzeby.

Chirurgia migotania przedsionków?

Czytelnik Bernd zapytał: Witam mam migotanie przedsionków. Leki Pradaxa, Flekainid, Nebivolol. Czy możesz coś z tym zrobić operacyjnie?

Prof. Dr. Nowak: Tak, istnieje możliwość ablacji migotania przedsionków. Może to zmniejszyć częstotliwość migotania przedsionków przypominającego atak o ponad 80%. Tutaj żyły płucne w lewym przedsionku są elektrycznie izolowane cewnikiem, ponieważ napadowe migotanie przedsionków występuje w żyłach płucnych.

Beta-blokery przeciwko dodatkowym skurczom

Czytelniczka Anke S. zapytała: Mam dodatkowe skurcze, które bardzo mnie przerażają. Jeśli zostały one sprawdzone kardiologicznie, czy naprawdę zawsze są nieszkodliwe, nawet jeśli są bardzo poważne? Oprócz beta-blokerów, czy możesz jeszcze coś z tym zrobić?

Prof. Dr. Nowak: Dodatki są praktycznie zawsze nieszkodliwe. Jeśli jednak dziennie występuje więcej niż 10 000 dodatkowych skurczów, należy rozważyć dalsze środki (podanie rytmu lub ablację cewnikową). Oprócz przyjmowania beta-blokerów, musisz upewnić się, że masz odpowiednią podaż elektrolitów. Tutaj należy wcześniej oznaczyć sole krwi na podstawie próbki krwi.

Różnica między migotaniem przedsionków a arytmią?

Czytelnik Hans F. zapytał: Od wielu lat cierpię na zaburzenia rytmu serca. Dlatego kilka razy byłam u kardiologa. Miałem teraz również migotanie przedsionków. To również zostało potraktowane cardio. Jaka jest więc różnica między migotaniem przedsionków a arytmią?

Prof. Dr. Nowak: Migotanie przedsionków jest jedną z form różnych arytmii serca, a zatem stanowi podgrupę arytmii serca. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać od German Heart Foundation.

Zatrzymywanie wody przez tabletki nasercowe

Czytelnik Eckhardt zapytał: Mam wodę w kostkach (z tabletek na serce). Co mogę zrobić?

Prof. Dr. Nowak: Musisz omówić to z lekarzem rodzinnym, albo trzeba zmienić tabletki, albo podać dodatkowe leki odwadniające.

Przyspieszony puls i częste wypadki

Czytelniczka Monika St. zapytała: Często bardzo szybko przyspiesza mi puls. Po dłuższym czasie dowiedziałem się: jeśli wypiję wtedy coś zimnego, to wróci do normy. Przyjmuję 1 tabletkę rano Bisoprolol. Mam też częste wypadki. Zrobiłem też wszystkie badania (echo długotrwałe, EKG wysiłkowe), nic nie znaleziono.

Prof. Dr. Nowak: Te dolegliwości wskazują na tak zwane łagodne przyspieszenie akcji serca, które jest zwykle spowodowane przez: "krążące podniecenie" jest uruchamiany w sercu. Można podjąć próbę udokumentowania bijącego serca za pomocą rejestratora zdarzeń. Jeśli to również nie zadziała, można przeprowadzić badanie elektrofizjologiczne. W większości przypadków takie arytmie można wyleczyć przez ablację cewnikową.

Co to są dodatki?

Czytelnik Andreas zapytał: Lekarz zdiagnozował u mnie ekstrasystole. Co to właściwie jest?

Prof. Dr. Nowak: Extrasystoles to nieszkodliwe wypadanie serca, które prowadzi do przedwczesnego bicia serca. Zwykle następuje po tym krótka tak zwana przerwa wyrównawcza. Dlatego wiele osób postrzega to jako potknięcie lub krótką niewydolność serca. W zdecydowanej większości przypadków jest to nieszkodliwe. Te dodatkowe impulsy mogą pochodzić z dowolnej komórki mięśnia sercowego.

Po wypiciu kawy serce traci rytm

Czytelnik Dieter zapytał: Lubię wypić dużą filiżankę kawy w porze lunchu. Od dłuższego czasu zauważyłem, że po wypiciu kawy moje serce traci synchronizację; Poza tym zamiast się budzić, jestem naprawdę zmęczony. W sumie czuję się wiotka. Jak to możliwe? Czy powinienem całkowicie zrezygnować z kawy?

Prof. Dr. Nowak: Kawa może w rzadkich przypadkach prowadzić do zaburzeń rytmu serca. Warto na kilka dni odstawić kawę i obserwować, czy jest jakaś zmiana.

Ablacja migotania przedsionków długotrwałe?

Czytelnik Vici zapytał: Wykonano u mnie ablację migotania przedsionków, która zakończyła się powodzeniem i pełną satysfakcją. Jakie jest ryzyko ponownego migotania przedsionków?

Prof. Dr. Nowak: Po skutecznej ablacji migotania przedsionków ponad 80 proc. Pacjentów będzie miało stabilny rytm zatokowy przez kilka następnych lat. U pozostałych pacjentów sporadycznie mogą wystąpić epizody migotania przedsionków. W takich przypadkach należy rozważyć drugą procedurę ablacji.

Zdrowa, śródziemnomorska dieta ma sens

Czytelnik Bernd zapytał: Czy dieta wpływa na migotanie przedsionków?

Prof. Dr. Nowak: Zwykle nie. Zasadniczo jednak zdrowa, śródziemnomorska dieta ma sens dla pacjentów z chorobami serca. Dieta śródziemnomorska to: dużo owoców i warzyw, mało mięsa, dużo ryb. Jednak na przykład nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do epizodów migotania przedsionków.

Niebezpieczne potykające się serce: pytania i odpowiedzi dotyczące arytmii serca Nie zawsze są nieszkodliwe: jak niebezpieczne jest potknięcie się serca? Popularne dolegliwości arytmia: arytmie serca – objawy i leczenie Osiem objawów: Często przyczyną tych dolegliwości jest serce. Arytmie serca: migotanie przedsionków zaburza bicie sercaProf. Dr. Bernd Nowak

Profesor Nowak jest internistą i kardiologiem w Centrum kardioangiologicznym Bethanien we Frankfurcie nad Menem. M. i członek Naukowej Rady Doradczej Niemieckiej Fundacji Serca.

Wykorzystane źródła: German Heart Foundation

USG tarczycy to badanie ultrasonograficzne tarczycy. Obrazowanie jest wykorzystywane przez lekarzy w ramach diagnostyki i monitoringu kontrolnego i dostarcza m.in. informacji o możliwych chorobach i zmianach w tkance.

Pokarm przeciw niedoborom minerałów
Seria zdjęć składająca się z 9 zdjęć

Sonografia: obraz poprzez odbite fale dźwiękowe

W zależności od rodzaju badanej tkanki ultrasonografia działa za pomocą emisji fal ultradźwiękowych. Są one wchłaniane lub odbijane przez organizm. Zastosowany przez lekarza przetwornik emituje fale dźwiękowe i wychwytuje cofające się ultradźwięki. Fale dźwiękowe są przekształcane w impulsy elektryczne i wzmacniane na ekranie.

Na podstawie zwizualizowanych wyników lekarz może zorientować się w kształcie, strukturze i wielkości badanej tkanki lub badanych narządów lub naczyń i postawić diagnozę.

Sonografia tarczycy: kiedy używać ultradźwięków

USG tarczycy służy do wizualizacji zmian anatomicznych, takich jak powiększenie tarczycy, a także tworzenie się guzków lub torbieli. W ten sposób można również wykryć zmiany patologiczne, takie jak guzy, które nie powodują objawów.

USG tarczycy zwykle można wykonać bez żadnego przygotowania. Pacjent leży na plecach i odchyla głowę do tyłu, aby lekarz mógł zbadać jego czoło za pomocą głowicy.

Scyntygrafia rejestrująca wchłanianie jodu

Metoda ultrasonografii tarczycy nie jest wystarczająca do zbadania funkcji narządu. W celu potwierdzenia stwierdzenia zmiany czynnościowej lekarz, oprócz badania USG, zwykle wykonuje również scyntygrafię tarczycy. Jest to metoda pomiaru wchłaniania jodu przez poszczególne obszary tarczycy, zgodnie z "magazyn apteczny".

Ostre, podostre lub przewlekłe: zapalenie tarczycy – objawy i przyczyny Niebezpieczny rak: rak tarczycy – przyczyny, zagrożenia i zapobieganie Nadczynność tarczycy: nadczynność tarczycy – rozpoznawanie objawów Test online: Czy Twoja tarczyca jest zdrowa? Tarczyca: Guz w gardle może pochodzić z tarczycy

Scyntygrafia tarczycy pomaga uzyskać bardziej szczegółową wiedzę w przypadku chorób tarczycy. Na przykład węzły na tarczycy można lepiej sklasyfikować jako węzły gorące lub zimne. Zimne węzły pobierają mniej jodu, podczas gdy gorące węzły pobierają więcej niż normalnie funkcjonująca tarczyca. W ten sposób można określić, czy jest to nadczynność tarczycy, czy niedoczynność tarczycy.