Sadece şimdiki gerçekliğe bir bakın ve onu geçmişin öngörüsü ile karşılaştırın.

Sadece şimdiki gerçekliğe bir bakın ve onu geçmişin öngörüsü ile karşılaştırın.

2018 boyunca, Toyota ve Differ, havadan hidrojen elde etmenin fizibilitesini ortak bir çalışma ile araştırdı ve göstermeyi başardı. Bilim adamları, ilk kez havadan su elde edebilen ve ardından güneş ışığı ile aydınlatmadan hidrojen üretebilen bir katı hal fotoelektrokimyasal hücre geliştirdiler. Bu ilk cihaz, eşdeğer bir cihazın su ile doldurulmasıyla elde edilen performansın% 70’ine ulaşmayı başardı. 

Direktör Isotta Cerri, “Dünyanın toplu olarak üretilen ilk hidrojen bazlı sedanını geliştirmenin yanı sıra, Toyora fosil yakıtları kullanmadan hidrojen üretmenin yollarını bulmaya aktif olarak yardımcı oluyor. Bu, Toyota 2050 çevre mücadelesinin zorluklarına uyuyor” diyor Direktör Isotta Cerri genel ileri malzeme araştırması. 

Projenin bir sonraki aşaması, hidrojen elde etme sürecini iyileştirmeye odaklanacak. Sistemin yapısını optimize etmek ve su girişini ve emilen ışık miktarını artırmak için hem fotoelektrokimyasal hücrelerin boyutunu arttırmak hem de son teknoloji malzemeleri kullanmak gereklidir. 

Audi Ideas programı, 2018 yılında çalışan önerilerini sunarak Ingolstadt ve Neckarsulm’daki Alman fabrikalarında 109,1 milyon euro tasarruf etti. Çalışanlar 25.000’den fazla fikir sundu ve şirket iyileştirme ve tasarruf amacıyla yaklaşık 13.500 öneri sundu. 

Laura Parada Vila

Çalışanlar, uygulanan önerilerin faydaları için toplam 8,1 milyon euro teşvik aldı. Audi, çalışanların fikirlerini sunabilecekleri ve kabul edilip edilmediğini kontrol edebilecekleri çevrimiçi bir araç kullanır. Ayrıca dahili bir ajansın tavsiyesine de sahipler. Audi uzman departmanları, önerileri değerlendirmek ve teklifi kabul edip etmeme konusunda doğrudan karar vermekle görevlidir. 

Audi’nin direktörü Marcus Schulte, “Her işçi Audi Ideas programına katkıda bulunabilir. Bu şekilde, yalnızca Audi’nin geleceğe uyum sağlamasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha iyi, daha verimli ve daha sürdürülebilir bir şirket kurmaya da doğrudan katılırlar,” Fikir ajansı. 

Çalışan teklifleri, üretim departmanlarının verimliliğini değiştirebilir. Bunun bir örneği, Neckarsulm fabrikasında arabaları özel boyayla boyayan iki işçi fikridir. İki işçi, boyayı kullanmanın en iyi yolunu düşündü ve daha verimli bir sipariş sistemi oluşturmayı başardı. Bu yeni sistemle ve her yıl bu özel renkler kullanılarak boyanan yaklaşık 1.100 otomobil ile Audi, bu önlemin uygulanması sonucunda yaklaşık 280.000 Euro tasarruf ediyor. 

Audi, 50 yıldır bir öneri sistemine sahiptir ve Audi fikir programı 1994 yılından beri uygulanmaktadır. Bu sistem, diğer Avrupa fabrikalarında da mevcuttur. Brüksel tesislerinde işçiler 34 milyon euro tasarruf etmeyi başardılar. 

PreCrimen olarak bilinen bir polis biriminin cinayetleri gerçekleşmeden önce önlemeye adandığı ‘Azınlık Raporu’ filmini mutlaka hatırlarsınız. Burada neyin açıklanacağını, Urban Guard’ın Accenture şirketi ile işbirliği içinde “büyük veri” yoluyla trafik kazalarının sayısını azaltmaya yönelik bir projeye nasıl sahip olduğunu anlamak en açık ve en kolay benzetmedir. Uyarılar ve profiller oluşturma, nerede ve nasıl hareket edileceğini bilme ve gelecekte şehrin neresinde bir trafik kazası meydana gelebileceğini tahmin etme fikri ile.

Carlos Marquez Daniel

Burada elinde tehlikeli bir görev olan Tom Cruise yok. Burada yavaş yavaş ilerlemekle ilgili. Aslında fikir, iki buçuk yıl önce, şirketin son 10 yılda Barselona’da kaydedilen kaza verilerine dayanarak pratik bir tatbikat yapmak için birkaç meraklıyı bir araya getirdiği bir günde doğdu. Urbana kaza inceleme ve önleme birimi (UIPA) başkanı Manuel Haro seanstaydı ve tüm bunların sahip olduğu potansiyel karşısında kafası karışmıştı. Konuşmaya başladılar ve birkaç ay sonra bir anlaşma imzalandı. En saf haliyle kamu-özel işbirliği. Ve sadece bu değil, aynı zamanda birinin en son teknolojisi ile diğerinin deneyimi ve bilgisi arasında umut verici bir evlilik. 

Veriden zekaya

Neye katkıda bulunabileceğine dair bazı örnekler vermek gerekirse, uygulama trafik kazalarında en yaygın profili belirlemeye izin verecektir (zaten yedi farklı olanı tespit etmişlerdir). Bu, diğer şeylerin yanı sıra, cinsiyet, yaş, köken, zaman, haftanın günü ve o kişinin kullandığı aracın türü bilindiğinden, farkındalık kampanyalarının daha fazla ve daha iyi iyileştirilmesine izin verecektir. Guardia Urbana belediye başkanı ve Trafik bölümü başkanı Juanjo Vilanova konuyu şu şekilde özetliyor: “Elimizde çok fazla bilgi var ve şimdi zorluk bunların hepsini istihbarata dönüştürmek.” Ya da, aslında, yol güvenliği için bir iyileştirmeye dönüşen sonuçları ‘tükürmek’ için tüm bu verileri metabolize etmekten sorumlu olan ve olacak bir algoritmada. “Daha sonra, peşinde olduğumuz şey bu, fikir kazaların davranışının öngörücü analizine varmaktır” veya aynı şey, bir iddianın nerede kaydedileceğini önceden bilmek.

İlk aşamada beklenen, canlı uyarılar vermesi, yani arama yapmaya gerek kalmadan uyarı vermesi, polisi Barselona’da belirli bir noktada veya belirli bir sürücü profilinin en kısa sürede ateş edeceği konusunda uyarmasıdır. iddialara gelince. “Bu – Vilanova ayrıntıları – kazaları azaltmaya yardımcı olacak kentsel veya operasyonel önlemler önermelidir. Bu otomatik bildirimler, eğilimlere ve olasılıklara dayalı olacak, ancak sahaya aktarılacak, önleme çalışmalarında daha etkili olabilmek için La Urbana’nın yolunu belirleyecekler. Sonra, tabii ki, kontrol ve yaptırım da var, ama bu, kişisel trajedilerden kaçınma arzusunda gerekli olan başka bir şeydir. Vilanova, bir Cumartesi gecesi birkaç uyuşturucu testi pozitif çıkan bir sürücünün durumunu paylaşıyor. Karısının kendisi ve arkasından üç yaşındaki oğlunun yanında seyahat ettiği hesaba katılırsa, ciddi, ama çok ciddi ve neredeyse ürpertici.

Kötü bir karar 

Kazaların% 90’ının sürücünün yanlış kararından kaynaklandığını göz önünde bulundurarak, bir kişinin direksiyon başında, motosiklette, pedal çevirirken veya Barselona’da yürürken karanlık tarafı ne zaman ve nerede seçeceğini nasıl tahmin edersiniz? Tahmin, Urbana’nın erdemlerinden biri olmadığından, veri tabanını mümkün olduğunca çok alanla oluşturmak, yani filtreler, ‘girdiler’ eklemek, aynı zamanda davranışsaldır, böylece tahmin de doğru olur. olabildiğince. Ama ne zaman? Vilanova, “Şimdi salondayız, biraz yemek odasındayız, istersen, ama yakında dibe ineceğiz,” diyor Vilanova. Şimdilik, Accenture ile birlikte oluşturulan uygulama, tüm verilerin canlı olarak çalışmaya başlaması için polis bilgisayarlarına yüklenmek üzere. Yalnızca uyarılar oluşturmakla kalmayacak, aynı zamanda temsilcilerin davranışın ne olduğunu ve belirli bir ilgi alanındaki evriminin ne olduğunu görmek için belirli çevreleri (örneğin bir bölge 30) işaretlemelerine izin verecek bilgiler.

Yüzyılın başında UIPA’yı yaratan ve emekliliğe yaklaşan Haro, teknolojinin yardım edebileceği halde, “son sözün karar vericiler olan vatandaşlar tarafından söylenmeye devam edeceği” konusunda ısrar ediyor https://gamblingprofessors.com/tr/casinoslot/. “Artık yol güvenliği birkaç kişiden çok daha fazla endişe ediyor ve ana fikir, birçok kişiyi biraz endişelendirmek.” Bu ‘karma’ ile Urbana, Barselona’da kaza oranı rakamlarının yerleştirildiği durgunluğu kırmaya çalışacak ve son 10 yılda aynı sayıda yaralı, yaklaşık 9.000 iddia üzerinde gezinecek. 

Yasal sınırlar

Teknolojinin nasıl ilerlediğini düşünürsek, yol güvenliği açısından ne kadar ileri gidebileceğini bilmek, kimsenin tahmin etmediği bir şey. Çok net bir kırmızı çizgi var: veri koruma ve mahremiyet hakkı. Çünkü dünyanın yarısını cep telefonlarıyla kontrol eden Google gibi şirketlerle bağlantı kurma cazibesi çok yüksek. Hepimizin cebimizde taşıdığı ve coğrafi konum yoluyla çalışan bu çokuluslu şirketlerin rekabeti, buluşu geliştirmemize yardımcı olacak davranış ve hareket akışlarının kanonlarını oluşturmamıza ve çizmemize olanak tanır: yayalar nerede, bisikletliler nerede, nasıl çok ağır araçlar ilerliyor … Ancak bu, açılması çok karmaşık bir kavun olduğu için henüz masada olmayan bir şey. 

Buluşla ilgili iyi olan şey, tahmin yeteneğinin kolaylıkla ölçülebilmesidir. Sadece şimdiki gerçekliğe bir bakın ve onu geçmişin öngörüsü ile karşılaştırın. Bu, gelecekteki Urban Guard’ın Tom Cruises’larının bir trafik kazası gerçekleşmeden önce önleyebilmesi için sistemi kaslayarak kalibre etmesine izin verecek. 

Catawiki, Beatles gitaristi George Harrison’ın 1970 Mercedes-Benz 250 CE’sini 24 Şubat’a kadar açık bir şekilde müzayedeye çıkarıyor. Alman klasiği neredeyse yirmi yıldır müzisyen ailesinin elindeydi, önce babası Harold Heargraves Harrison adına, daha sonra 1979 ile 1981 arasında George’un ve son olarak da kuzeni Paul Harrison’ın elindeydi.

Zeta Motoru

Ağustos 1989’da, Christie’nin müzayede evi onu müzayedeye çıkardı ve bir Londra plak şirketine satıldı. 1990’da 250 CE, Collector’s Record Fair’de tekrar müzayedeye çıkarılmak üzere Barselona’ya geldi. Araç, şimdiye kadar özel koleksiyonlarında bulunan büyük bir plak mağazasının sahibi tarafından başlangıç ​​fiyatına satıldı.