Örneğin eski Toro Rosso takım arkadaşım Sébastien Buemi orada.

Örneğin eski Toro Rosso takım arkadaşım Sébastien Buemi orada.

Efe’ye, “Dün Rebellion ve SMP’den daha yavaş gidiyor gibiydik. Yarışta neler yapılabileceğini göreceğiz, ancak umarım birinci ve ikinci bitirebiliriz” dedi.

Alonso, “Birinci ve ikinci sırayı almak için mükemmel bir yarışa sahip olmalıyız,” diye ekledi.

Toyota Gazoo Racing takımıyla Dünya Dayanıklılık Şampiyonası lideri Fernando Alonso, bu Cuma günü Çin’de EFE’ye, Şangay Altı Saat için yapılan ilk testte “birkaç tur daha atmayı” umduğunu çünkü “turları biriktirmek birincil hedeftir” dedi. “.

Dünya Dayanıklılığın (WEC) beşinci turuna ev sahipliği yapan Şangay pistindeki birinci ve ikinci ücretsiz antrenman seansları arasında Alonso, “Şimdiye kadar herhangi bir bilgi alamadım, çünkü sadece yedi tur attım,” dedi.

Alonso, Efe’ye, “Biraz daha sürmeyi umuyorum, çünkü Nakajima ve ben yedi tur yaptık; sonra Sebastien Buemi, bazı testler yapmak ve ara testlerle de sürmek için bindi,” dedi.

37 yaşındaki İspanyol pilot, önümüzdeki sezon F1 Dünya Şampiyonası’nda yarışmayacağını ve temelde Dayanıklılık Şampiyonası ve Indianapolis 500’ü (ABD) kazanmaya odaklanacağını doğruladı. iki kez) Monaco Grand Prix ve 24 Hours of Le Mans, ‘Triple Crown’ tamamlayacaktı.

Küçük ıslak filme

“Islakta, kışın Aragon’da iki ya da üç tur attım ve bugün yedi tur attım,” diye gülerek yorum yaptı Asturyalı. “Pazar gününe kadar üçünü eğitmeye ve çalıştırmaya çalışacağız; daha fazla deneyime sahipler, bu nedenle, bir seanstan diğerine yapılan tüm değişiklikleri şimdi test edeceğiz” dedi.

“Ama böyle yağmur yağdığında, bazen arabaya binersiniz ve daha fazla yağmur olduğu için iki dakika beş saniye içinde sürersiniz; o zaman seansın sonunda, 1: 55’te sürersiniz. Her zaman uyum sağlamanız gerekir. şartlara. “

Alonso, “Ne kadar çok tur atarsanız, o kadar iyi olursunuz, trafik için en kolay yerleri, en karmaşık yerleri; daha fazla riskin olduğu yerleri bilirsiniz. Ve bu, tur biriktirmek birincil hedeftir” dedi.

“Yağmurda, istikrarlı şartlarımız olsaydı bir şeyler deneyebilirsin; ama bu sabah yağmur tekerlekleriyle başladık, ara ile bitirdik … şimdi tekrar yağmur yağmaya başlıyor” yorumunu yaptı.

“Sakin bir şekilde gitmeli ve bilgi almalısın,” diye yorum yapan Alonso, “jet gecikmesinin” birçok zaman değişikliğinden kaynaklandığını da açıkladı – geçen hafta sonu Sao Paulo’da Brezilya F1 Grand Prix’sinde oynadı; Ve bu onun yılın 26. sınavı – onu etkiliyor.

“Evet, evet. Etkiliyor. Ama özellikle ilk günler. Bu yüzden doğrudan Brezilya’dan geldim. Aslında takım arkadaşlarım benden neredeyse iki gün sonra geldi ve onlar biraz ‘KO’. Ben zaten daha çok iyileştim. Ben doluyum. “, takımı Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nı 84 puanla yöneten Fernando’ya güldü.

Deneyimden memnunum

Alonso, Şanghay’a yerleştirilen beş İspanyol medyasıyla görüşmesinden önce, WEC’in kısa basın toplantısında, “şu ana kadar bu şampiyonadaki deneyimin çok hoş olduğunu” belirtti.

“Altı Saatlik Spa’yı ve ardından Le Mans’ın 24 Saatini kazandık, ki bu daha önemli bir yarış. Bu takımla harika zaman geçiriyorum ve yarışlar eğlenceli,” diye açıkladı Alonso. hafta”.

Alonso ve Toyota yağmurda Şangay’ı yönetiyor

Alonso, Şangay’ın 6 Saatinde. Programları nerede görebilirim?

“Islak bir yarış olacak ve şimdiden bununla yüzleşmek istiyorum” dedi. Alonso Cuma günü Şangay’da yaptığı açıklamada, “Lastikler söz konusu olduğunda bu bazen şans getirecek,” dedi.

İsviçreli Sebastien Buemi ve Japon Kazuki Nakajima ile birlikte Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’na liderlik eden İspanyol Fernando Alonso’nun Toyota Gazoo Racing arabası, beşinci test olan Six Hours of Shanghai için bu Cuma günü casinoslot 72 ücretsiz antrenman gününde en iyi zamanı belirledi. büyük Çin şehrinde gerçekleşen şampiyonanın (WEC).

Çifte F1 dünya şampiyonu olan 8 numaralı Toyota TS050 Hybrid, yağmurla işaretlenmiş bir antrenman gününde günün en iyi zamanını belirledi.

Aynı seansta, Arjantinli José María ‘Pechito’ López, İngiliz Mike Conway ve Japon Kamui Kobayashi tarafından sürülen Japon ekibinin diğer arabası (7), pistin oldukça ıslak olduğu öğleden sonra eğitimini ilk olarak bitirdi.

Buemi ve Nakajima ile birlikte Six Hours of Spa-Francorchamps’ı ve prestijli 24 Hours of Le Mans’ı kazanan Alonso’nun arabası, eski İsviçreli F1 pilotu sayesinde ilk testin sonunda günün en iyi zamanını elde etti. Dünyanın en büyük kentinde 5.451 metrelik parkuru bir dakika, 54 saniye ve 768 binde biri ile kaplayan Formula E- ödülüne layık görüldü.

Alonso’nun arabası, o seansta günün ikinci saatini ‘Pechito’nun belirlediği diğer Toyota’nın bir buçuk saniyesinde geliştirdi ve Fransız Stéphane tarafından sürülen SMP Racing’i dört saniye ve onda bir Sarrazin ile geçti ve Ruslar Matevos Isaakyan ve Egor Orudzhev, yine ilk duruşmada günün üçüncü saatini elde ettiler.

İlk turları biriktirin

Bu şampiyonada ıslak zeminde neredeyse hiç binmemiş olan Alonso, iki seans arasındaki devre arasında “tur biriktirmek en önemli şeydir” yorumunu yaptı. 

Ancak, bu şampiyonada ondan çok daha deneyimli olan takım arkadaşları ve geçen yıl bu testi kazananlar, İngiliz Anthony Davidson ile birlikte mümkün olduğunca fazla bilgi aldı.

İlk antrenman seansında (23) en çok tur atan kişi Buemi oldu (23), Nakajima ise hiç kimsenin iki dakikadan az olmadığı ikinci turda yirmi kez tekrarladı; Japonların en iyi zamanı, ‘Pechito’ López’in akşam testini yürüttüğü iki dakika, iki saniye ve 259 binde birinin 245 binde biri oldu.

Arjantin zamanının 414 binde biri olan İsviçreli Mathias Beche İsyan Yarışı, Fransız Thomas Laurent ve Amerikalı Gustavo Menezes ikinci antrenmanın çarpım tablosunda üçüncü oldu. İki Toyota’nın diskalifiye edilmesinden sonra Silverstone’un Altı Saatinin galibi ilan edilen bir otomobil.

‘Pechito’ ve takım arkadaşları yarışmada ikinci sırada yer alırlar, Alonso’nun takımının Fuji’de ikinci olan Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nı yönettiği 84’ten on üç puan; Menezes’in Japonya’da emniyetli otomobille pistte düştüğü Rebellion ise 63 puanla üçüncü oldu.

Eğitim oturumları, Alonso’nun önümüzdeki beş yıl içinde dev binasında inşa edilecek 40 devre okulu yaratma projesini sunduğu Şangay’daki Pazar yarışının başlangıç ​​ızgarasını sipariş edecek elemeden saatler önce bu Cumartesi günü tamamlanacak. Asya.

Üçlü tacı tercih edin

Önümüzdeki yıl premier sınıfa devam etmeyecek olan Alonso, geçen hafta sonu Brezilya Grand Prix’sinde hedefinin artık WEC olduğunu söyledi. Bu yüzden 2019’da, Indianapolis’teki (ABD) 500 Millik yarışta tekrar etmeden önce, temelde Dayanıklılık Dünya Kupası’nı kazanmaya odaklanacak. 

Bu testte, geçen yıl ilk kez sahneye çıktı ve Monaco Grand Prix’sini ve 24 Hours of Le Mans’ı ‘Üçlü Taç’ (iki kez) kazandıktan sonra ona yeni bir zafer kazandıracaktı.

Alonso, Şangay’ın 6 Saatinde. Programları nerede görebilirim?

Alonso: “WEC’deki herhangi bir hata pahalıya ödeniyor”

Şimdilik ve Şangay’da çok yoğun bir sezonun 26. turu ile karşılaşmasına rağmen, Alonso – Formula 1’de 32 kez galip – WEC’de büyümeye devam etmek istiyor. 

Jaime Alguersuari (Barselona, ​​1990) Formula 1’e çok genç, 2009’da, sadece 19 yıl ile geldi. Ayrıca, Red Bull liderliğiyle olan farklılıklarından dolayı erken ayrıldı (2011). Hayatı radikal bir dönüş yaptı ve 2015’ten beri D.J. olarak zafer kazandı. ve ‘Squire’ adı altında müzik yapımcısı.

Eski Barselona binicisi otobiyografisini 2019 için hazırlıyor ve diğer şeylerin yanı sıra Fernando Alonso ile uyumsuzluğunun altını çizdiği ‘El Confidencial’ ile yaptığı röportajda samimi. “Bir ilişki yoktu, protokolü yaptık: Birbirimizi selamladık, kameraların önünde fotoğraf çektik ve önümüzdeki hafta sonuna kadar. F1’de onun tarafından hoş karşılanmadım. Hatırladığım tek yaklaşım Macaristan’daydı. Elimi sıkmak ve bana şans dilemek için gelen ilk yarışım. Tıpkı Carlos Sainz ile olduğu gibi her zaman çok iyi anlaştım ve elimden geldiğince ona Fernando olmadan yardım ettim. Marc Gené ve De la ile Rosa, yıllarımı aldı ama pilotların geri kalanı gibi her zaman daha yakındılar. “

Alguersuari, Toro Rosso’dan kovulduktan sonra F1’de havlu atmasına neyin sebep olduğunu şöyle açıklıyor: “Dünya şampiyonu olmak için tasarlandım ve Toro Rosso’dan kovulduğum yıl çok zordu. Çok canımı yaktı çünkü elimden gelenin en iyisini yaptım . spor anı. Bu bir soygundu ama kabul ettim ve sayfayı çevirdim. Diğer kategorilerde denedim ama profesyonelce görmedim.Amatör dünyasına çok saygı duyuyorum ama Red Bull’da sahne yakmadım orada bitirmek ya da binek araba ya da dayanıklı araba kullanmak Sonunda hayal kırıklığına uğradım, istifa ettim ve zamanı başka bir sektörde büyümek için harcamaya karar verdim “.

F1’den ayrılmanın kişisel bir hayal kırıklığı olduğunu ve ailesi için şunu kabul ediyor: “Özellikle babam Jaime. Kendimi müziğe adamak istediğimi söylediğimde şüpheyle tepki verdiler, ama beni yargılamaktan çok, beni desteklediler. Bunu gördüler. Bu bir adım değildi. Yanlış, çünkü başından beri çok ciddiye aldım. Pek çok insan bunun parti, alkol ve seks olduğunu düşünüyor, ama hiçbiri, zirveye ulaşan insanlar bunu fedakarlığa dayalı yapmıyor. Formula 1’deki kadar para kazanmayacağım, ama bu benim hedefim değil. “

“Motor sporlarının bir parçasıyla hala bir ilişkim var, ancak çok az şey var. Beni seven, beni takip eden ve beni destekleyenler. Örneğin Toro Rosso’daki eski takım arkadaşım Sébastien Buemi orada. Ayrıca beni götüren yaşlılar da var. orada.